+90 356 232 00 02     info@legnohome.com.tr

Covid-19 Virüsü Sebebi İle Sektörde Yoğunluk

CORONA VİRÜSÜ SEBEBİ İLE SEKTÖRÜMÜZDE BU SEZON YOĞUNLUK VE GECİKMELER YAŞANABİLİR!

   25.02.2020   

     Kasım ve Aralık aylarında Çin de görülmeye başlanan ve ardından tüm dünya ülkelerine yayılan corona virüsü, başta Çin olmak üzere Çin ile ticaret yapan diğer ülkelerinde ekonomileri üzerine bir takım olumsuz etkileri de beraberinde getirdi. Bilindiği üzere Çin dünyanın en büyük mamül ve yarı mamül üreticileri ve ihracatçılarından biri. corona Virüsünün insan sağlığı üzerine ciddi derecede olumsuz etkilerinin olduğu öğrenildikten sonra çinin çeşitli bölgelerinde hayatı durma noktasına getirecek önlemler alınmıştır. İnsanlar, sokaklar hatta eyaletler karantina altına alınmış ve bu durum Çin'in üretim faaliyetlerine ciddi darbe vurmuştur.

     Sektörümüz olan mobilya sektörünün bir çok hammadde grubu Çin'den ital edilmektedir. Bunların en başında ithal kumaşlar gelmektedir. Çinde üretimin durmasıyla birlikte sektörümüz gerekli önlemleri alarak kumaş ve benzeri hammaddelerde sıkıntılar yaşanmaması için yerli kumaşlar veya diğer ülkelerden kumaş ithalatı yoluna gitmiştir. Ancak bu geçiş sürecinde kısa sürede olsa üretimde aksaklıklar ve gecikmeler yaşanacağını öngörmekteyiz. Bu durumun fiyatlarada yukarı yönlü bir maliyet artışı yaşatması da muhtemel seneryolar arsında.    

     Çin aynı zamanda dünyanın en büyük mobilya ihracatcısı olarak biliniyor, fakat Corona virüsünden kaynaklanan üretim kıtlığı mobilyalarını çinden ithal eden ülkelerede, başka ülkelerden ihtiyaçlarını karşılama gereksinimini doğurmuştur. Ülkemiz ise mobilya üretiminkindeki kabiliyetinden dolayı rotanın çevrildiği ülkelerin başında. Bu durum ise üreticilerin iç talebin yanında birde ani bir dış talebe cevap verme kabiliyetlerine göre ceşitli aksaklık ve gecikmelere sebebiyet verecek gibi görünüyor.                   

      Mobilya tüketicileri ve müşterilerimize tavsiyemiz bu yaşanacak aksaklık ve gecikmelerden etkilenmemeleri için alışverişlerini kısa sürede gerçekleştirmeli Mart ayı içerisinde ileri tarihlide olsa ihtiyaçları olan eşyaları biran önce mağazalardan satın almaları yönünde olacaktır.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      LEGNOHOME